Seura pyytää ehdotuksia mitalein palkittaviksi ja vuoden parhaasta gradusta

Suomen Maantieteellinen Seura pyytää ehdotuksia mitalein palkittavista henkilöistä sekä etsii lukuvuoden 2020-2021 parasta gradua. Lisäksi tiedotamme tämän vuoden lopussa vapautuvista hallituspaikoista.

 

Mitalikuulutus 

Suomen Maantieteellinen Seura osoittaa kunnioitusta maantieteen alalla menestyneille henkilöille myöntämällä heille seuran perinteiden mukaisesti mitaleita. Seura palkitsee mitalistit vuosittain Maantieteen päivien iltajuhlassa. Maantieteen päivät järjestetään Oulussa 4.–5. marraskuuta 2021. Valinnan palkittavista tekee seuran hallitus. Hallitus huomioi valinnassaan seuralle osoitetut ehdotukset perusteluineen.

Seuran hallitus pyytää esityksiä mitalein palkittavista henkilöistä 20.9.2021 mennessä. Esitykset tulee jättää sähköpostitse seuran toiminnanjohtajalle (info [at] geography.fi). Esityksessä tulee olla maininta mitalin saajaksi ehdotettavasta henkilöstä ja tälle myönnettäväksi esitettävästä mitalista. Lisäksi tulee esittää ehdokkaan ansiot, joilla palkitsemista perustellaan.

 

Vuoden gradu 2021

Vuoden parasta gradua etsitään jälleen!

Lukuvuoden 2020–2021 parhaat maantieteen pro gradu -tutkielmat palkitaan Maantieteen päivillä Oulussa 4.-5.11.2021. Kilpailuehdotuksia vastaanotetaan sekä tutkielman tekijöiltä että heidän ohjaajiltaan. Tutkielman tulee olla valmistunut lukuvuoden 2020-2021 aikana (1.8.2020-31.7.2021). Kilpailuehdotukset tulee toimittaa sähköpostitse seuran toiminnanjohtajalle (info [at] geography.fi) viimeistään 20.09.2021. Seuralle lähetettävän tutkielman lisäksi toimitetaan enintään sivun mittainen perustelu sisältäen työn lyhyen kuvauksen sekä keskeiset tieteelliset ja muut ansiot.  Valinnan tekee Suomen Maantieteellisen Seuran hallitus. Lisätietoja: (info [at] geography.fi. Mikäli tiedosto on liian suuri liitettäväksi sähköpostiviestiin, ota yhteys seuran toiminnanjohtajaan.

 

Vapautuvia hallituspaikkoja useampia

Seuran hallituksessa vapautuu useampi paikka vuodenvaihteessa. Toivotamme lämpimästi tervetulleiksi mukaan uusia toimijoita hallituksen toimintaan! Kysy lisätietoja tai ilmoita kiinnostuksestasi seuran toiminnanjohtajalle (info [at] geography.fi) tai ota yhteyttä hallituksen jäseniin lisätietoja kysyäksesi. Vaalikokous uusien hallituksen jäsenten valitsemiseksi järjestetään joulukuussa.