Suomen Maantieteellisen Seuran gradupalkinto / Geografiska Sällskapet i Finlands gradupris

HAKUAIKAA JATKETTU 11.10.2022 ASTI!

 

Vuoden parasta gradua etsitään jälleen!

Lukuvuoden 2021–2022 paras maantieteen maisterintutkielma palkitaan Maantieteen päivillä Tampereella 3.–4.11.2022. Kilpailuehdotuksia vastaanotetaan sekä tutkielman tekijöiltä että heidän ohjaajiltaan. Tutkielman tulee olla valmistunut lukuvuoden 2021–2022 aikana (1.8.2021–31.7.2022). Kilpailuehdotukset tulee toimittaa sähköpostitse seuran toiminnanjohtajalle (<info@geography.fi>) viimeistään 22.9.2022. Seuralle lähetettävän tutkielman lisäksi toimitetaan enintään sivun mittainen perustelu sisältäen työn lyhyen kuvauksen sekä keskeiset tieteelliset ja muut ansiot.

Valinnan tekee Suomen Maantieteellisen Seuran hallitus, joka painottaa valinnassaan erityisesti työn tieteellistä ja yhteiskunnallista merkittävyyttä sekä maantieteellistä näkökulmaa ja omaleimaisuutta, työn oivaltavuutta, omaperäisyyttä ja kunnianhimoisuutta sekä työn osoittamaa valmiutta itsenäiseen tieteelliseen työhön. Edellä mainittujen periaatteiden ohella gradupalkinnon myöntämisessä voidaan painottaa alueellista sekä tutkimusryhmässä toteutettujen ja itsenäisesti työstettyjen tutkielmien tasapainoa. Lisätietoja sähköpostitse: <info@geography.fi>. Mikäli tiedosto on liian suuri liitettäväksi sähköpostiviestiin, ota yhteys seuran toiminnanjohtajaan.