Tapahtumia vuodelta 2017

17.11.2017 Väitös: Henrikki Tenkanen

FM Henrikki Tenkanen väittelee 17.11.2017 kello 12 Helsingin yliopiston matemaattis-luonnontieteellisessä tiedekunnassa aiheesta "Capturing time in space - Dynamic analysis of accessibility and mobility to support spatial planning with open data and tools". Väitöstilaisuus järjestetään osoitteessa Physicum, Auditorio D101, Gustaf Hällströmin katu 2 A. Vastaväittäjänä on Professor Robert Weibel, University of Zurich, ja kustoksena on professori Tuuli Toivonen.

24.11.2017 Väitös: Laura Mononen

FM Laura Monosen maantieteen alaan kuuluva väitöskirja ”Monitoring ecosystem services and biodiversity – From biophysical metrics to spatial representations” tarkastetaan Itä-Suomen yliopiston yhteiskuntatieteiden ja kauppatieteiden tiedekunnassa. Aika ja paikka: 24.11. klo 12, E100, Educa, Joensuun kampus Vastaväittäjinä toimii professori Benjamin Burkhard (Leibniz Universität Hannover) sekä kustoksena professori Timo Kumpula (Itä-Suomen yliopisto).

12.12.2017 Seuran vaalikokous klo 17:30 - 19:00 Kumpula, Helsinki.

10.11.2017 Väitös: Miia Salminen

FM Miia Salminen väittelee 10.11.2017 kello 12 Helsingin yliopiston matemaattis-luonnontieteellisessä tiedekunnassa aiheesta "Remote sensing of snow: Factors influencing seasonal snow mapping in boreal forest region" (Lumen kaukokartoitus: Kausittaisen lumipeitteen kartoitukseen vaikuttavat tekijät boreaalisella metsävyöhykkeellä). Väitöstilaisuus järjestetään osoitteessa Auditorium XV Päärakennus (Fabianinkatu 33). Vastaväittäjänä on Professor Julienne Stroeve, University College London, ja kustoksena on professori Petri Pellikka.

26.10.-27.10.2017 Maantieteen päivät 2017: Welcome to Finland?

22.9.2017 Suomen Maantieteellisen Seuran 130-vuotis juhlaseminaari

Väitös: Heli Ponto

FM Heli Ponto väittelee 18.8.2017 kello 12 Helsingin yliopiston matemaattis-luonnontieteellisessä tiedekunnassa aiheesta "Young people's everyday lives in the city: living and experiencing daily places". Väitöstilaisuus järjestetään osoitteessa Päärakennus, auditorio XV, Unioninkatu 34. Vastaväittäjänä on dosentti Jani Vuolteenaho, Turun yliopisto, ja kustoksena on professori Mari Vaattovaara.

Väitös: Markus Hilander

FM Markus Hilander väittelee 24.5.2017 kello 12 Helsingin yliopiston kasvatustieteellisessä tiedekunnassa aiheesta "Kuvatulkinta ja maantieteellinen tarkkaavaisuus - Semioottinen ajattelutapa nuorten visuaalisen lukutaidon osana" (The Interpretation of Photographs and Geographical Vigilance: A Semiotic Way of Thinking as Part of Young People's Visual Literacy Skills). Väitöstilaisuus järjestetään osoitteessa Päärakennus, Pieni juhlasali, Fabianinkatu 33.

Vastaväittäjänä on professori Janne Seppänen, Tampereen yliopisto, ja kustoksena on professori Sirpa Tani.

Väitös: Mikko Weckroth

FM Mikko Weckroth väittelee 9.6.2017 kello 12:00 Helsingin yliopiston Matemaattis-luonnontieteellisestä tiedekunnasta otsikolla "Geographies of wellbeing and development - Empirical analyses on the relationship between objective and subjective measures of wellbeing in Europe". Vastaväittäjänä toimii Professori Markku Sotarauta Tampereen yliopistosta. Porthania-rakennuksen sali P1, Yliopistonkatu 3, 00100 Helsinki.

Väitös: Maija Taka

Maija Taka puolustaa väitöskirjaansa “Key drivers of stream water quality along an urban-rural transition – a watershed scale perspective” 31.3.2017 Helsingin yliopiston päärakennuksessa klo 12 (Auditorio XV).