Vuoden parasta gradua etsitään jälleen!

Lukuvuoden 2019–2020 paras maantieteen pro gradu -tutkielma palkitaan Suomen Maantieteellisen Seuran zoom-opiskelijaillassa 28.10. klo 16.30 alkaen. Tiedotamme tilaisuudessa myöhemmin lisää. Kilpailuehdotuksia vastaanotetaan sekä tutkielman tekijöiltä että heidän ohjaajiltaan. Tutkielman tulee olla valmistunut lukuvuoden 2019-2020 aikana (1.8.2019-31.7.2020). Kilpailuehdotukset tulee toimittaa sähköpostitse seuran toiminnanjohtajalle (info@geography.fi) viimeistään 18.9.2019.  Seuralle lähetettävän tutkielman lisäksi toimitetaan enintään sivun mittainen perustelu sisältäen työn lyhyen kuvauksen sekä keskeiset tieteelliset ja muut ansiot. Valinnan tekee Suomen Maantieteellisen Seuran hallitus. Lisätietoja: info@geography.fi  Mikäli tiedosto on liian suuri liitettäväksi sähköpostiviestiin, ota yhteys seuran toiminnanjohtajaan.

 

Suomen Maantieteellinen Seura osoittaa kunnioitusta maantieteen alalla menestyneille henkilöille myöntämällä heille seuran perinteiden mukaisesti mitaleita. Seura on perinteisesti palkinnut mitalistit vuosittain Maantieteen päivien iltajuhlassa. Koska Maantieteen päiviä ei tänä vuonna järjestetä, seura on päättänyt, ettei mitalejakaan myönnetä tänä vuonna. Jatkamme mitalistien palkitsemista, kun arvokkaan palkitsemistilaisuuden järjestäminen on jälleen mahdollista.