Seura pyytää ehdotuksia mitalein palkittaviksi

HAKUAIKAA JATKETTU 11.10.2022 ASTI!

Suomen Maantieteellinen Seuran (Geografiska Sällskapet i Finland) tehtävänä on edistää maantieteellistä tutkimustyötä. Seura osoittaa kunnioitusta maantieteen alalla menestyneille henkilöille myöntämällä heille seuran linjan mukaisesti mitaleita. Seura palkitsee mitalistit vuosittain Maantieteen Päivien iltajuhlassa. Tänä vuonna Maantieteen Päivät järjestetään Tampereella 3.–4. marraskuuta. Valinnan palkittavista tekevät seuran hallitus ja puheenjohtaja, jotka huomioivat valinnoissaan seuralle osoitetut ehdotukset perusteluineen.

Seuran hallitus pyytää esityksiä mitalein palkittavista henkilöistä 22.9.2022 mennessä. Esitykset tulee jättää sähköpostitse seuran toiminnanjohtajalle (info@geography.fi). Esityksessä tulee olla maininta mitalin saajaksi ehdotettavasta henkilöstä ja tälle myönnettäväksi esitettävästä mitalista (luettelo mitaleista). Lisäksi tulee esittää ehdokkaan ansiot, joilla palkitsemista perustellaan.

 

Parhain terveisin,
Seuran hallitus